tr-TRen-US
Slide 1 Slide 01 Slide 02 Slide 03 Slide 04 Slide 05 Slide 06 Slide 07 Slide 08 Slide 09 Slide 10 Slide 11 Slide 12 Slide 13 Slide 14 Slide 15 Slide 16 Slide 17 Slide 18 Slide 19 Slide 20 Slide 21

Türk Daması Federasyonu Sitesine Hoşgeldiniz

2000 yılından beri gerçekleştirdiğimiz Uluslararası Türk Daması Şampiyonası, Bursa Mustafakemalpaşa Belediyesi himayesinde sürdürülmektedir. Türk Daması oyunumuzun tarihçesi, kuralları, usta oyuncuların özgeçmişleri, illerimizdeki Dama Derneklerimiz ve bölgesel turnuva bilgilerine web sitemizin ilgili sayfalarında ve 2014 yılında onbeşincisini yaptığımız şampiyona hakkında daha detaylı bilgileri, aşağıda bulabilirsiniz. Fotoğrafları görmek için tıklayınız.ONBEŞİNCİ “DAMANIN KIRKPINARI” YARIŞMALARININ ARDINDAN

Damanın Kırkpınarı” olarak tanımladığımız “Uluslararası Türk Daması Şampiyonası” her zaman olduğu gibi Bursa Mustafakemalpaşa ilçemizde, bir bayram havası içinde, 29-30-31 Ağustos 2014 tarihine rastlayan günlerde yapıldı.

Ülkemizin muhtelif il, ilçe ve beldelerinden 120 müsabıkın katıldığı 15. cisini kesintisiz olarak idrak ettiğimiz bu yarışma, diğer il ve ilçelere örnek teşkil edecek kadar bir ihtişam içinde sonuçlanmıştır. Özellikle Belediye Başkanımız sayın Sadi Kurtulan’ın yaptığı açılış konuşmasında dile getirdiği, ülke sat’hını kapsayan dostluk ve birlik mesajları büyük bir seyirci ve 120 yarışmacı tarafından coşku ile alkışlanmıştır.

Şahsıma tanınan imkan dahilinde yaptığım konuşmada da vurguladığım gibi güzel insanların ve misafirperver insanların yaşadığı Mustafakemalpaşa’da, halkının teveccühüne ikinci defa mazhar olarak, başkanlık makamına layık görülen Sadi Başkanın Türk Daması camiasına gösterdiği ilgi, sağladığı maddi ve manevi destek 2500 yıllık Dama tarihinde maalesef görülmemiştir. Teşekkür ve şükran kelimeleri, gösterilen ilginin büyüklüğü karşısında kifayetsiz ve aciz kalmaktadır.

Ayrıca sevindirici ve gurur verici bir olay olarak yarışmalarımızı izlemek üzere gelen Bursa Büyükşehir Belediye Spor başkan yardımcısı sayın İlhan Satık beyin teşrifi ile onur duyduğumuzu ifade eder, kendilerine teşekkür ve saygılarımızı sunarız.

Sayın Başkan, konuşmalarınız ve yarışmacılarımıza gösterdiğiniz yaklaşımınız ve yakınlık asla ve kat’a ve hiç bir zaman unutulmayacaktır.

Her şey için teşekkürler ederiz. Sağolun, varolun.

Mustafa Kemalettin Demirbaş

Türk Daması Federasyonu

Yönetim Kurulu Başkanı,


KUTLAMA

 

"Türk Daması"nın Dünya'ya tanıtımı adına Dama Federasyonu'nun düzenlediği PANAYIR'da derecelere giren;


1. Faik YILDIZ

2. Göksel Kaya

3. Mürşit Ersöz

Tebrik eder ve başarılarının devamını dileriz.

DUYURU

22-24 Ekim 2014 günlerinde Dama Federasyonunun düzenlediği Dünya Dama Panayırı'ında yer almayan ülkemizin Usta Damacılarının öncelikle kutlanması gerektiğine inanıyoruz. Usta'ların "Türk Daması"na yapılan tahribatı görmelerine bağlı yüzlerce euro'yu ellerinin tersi ile itmelerini başka nasıl anlatabiliriz. Bilerek yada bilmeyerek söz konusu Organizasyon içinde bulunanların da gerçekleri gördüklerinde, "Türk Daması"nın yok edilme hamlesi içerisinde bulunmaktan mutlu olmayacaklarını biliyoruz.


"Türk Daması" sahipsiz değildir. Bunu bugün için anlayamayanlar ergeç idrak edeceklerdir. Şaibelerden uzak, tırnaklarımızla kazıyarak geldiğimiz noktada kim nereye hizmet ediyorsa, bu soruyu önce kendisine sorarak, durup düşünmeye davet ediyoruz. "Türk Daması"na gönül verenlerin yakasından düşün artık, hangi dama ile uğraşırsanız, elbette uğraşabilirsiniz. Ancak; "Dama Dostluktur" şiarımızı anlamayan, Damacıların Akraba olduklarına inancımızdaki ayırıcı özelliği tartamayanlar bu duyuruyu Uluslararası Şampiyonalara katılmama yada katılanları caydırma gayretimiz olarak değerlendirebilirler. Onlara tek sözümüz şu olacaktır; sizler Müslüman mahallesinde salyangoz satmaya devam edin. Bizler kazandığı ödülünü eğer kendinden büyük birinin elinden alıyorsa, ödülünü verenin elini öpenlerdeniz. 

 

Her türlü birlik olma çağrımızı kişisel hırs ve ihtiraslarıyla karşılayanları tarih elbet yazacak ve bu güçlükler elbette bizleri yıldırmayacaktır. Bizler "bir İNCİ tanesi"nin peşinde taşları birlikte Dama'ya sürdüklerimizle yol almaya devam edeceğimizi, "Türk Daması" camiasına saygılarımızla duyururuz.

 


 

Haberler

    Yönetim Kurulu Başkanımız  

M. Kemal Demirbaş

    Onursal Başkanımız  

Sadi Kurtulan


2014 Yılı Şampiyonası 

2014 Yılı Mustafakemalpaşa 
Uluslararası Türk Daması
 Şampiyonası tamamlanmıştır.

Soldan sağa : Ogün TANCER (Birinci), Abdulhalik ORAK (İkinci), Sadi KURTULAN (Belediye Başkanımız), İlhan SATIK (Bursa Belediyespor Bşk. Yrd.), Göksel KAYA (Üçüncü)

2013 Yılı Dereceye Girenler

Görünüm
                                                   

2012 Yılı Dereceye Girenler

Görünüm