tr-TRen-US
Slide 1 Slide 01 Slide 02 Slide 03 Slide 04 Slide 05 Slide 06 Slide 07 Slide 08 Slide 09 Slide 10 Slide 11 Slide 12 Slide 13 Slide 14 Slide 15 Slide 16 Slide 17 Slide 18 Slide 19 Slide 20 Slide 21

TESPİT


Mustafakemalpaşa Belediyesi öncülüğünde 2000 yılında ilk dama turnuvası organizasyonunu başlatırken amacımız, kültürümüzün bir parçası olan damanın unutulmaya yüz tutmuş iken tekrar canlandırılmasını sağlamak ve ülke genelinde yaygınlaşmasına vesile olmaktı. 

Bu amaçla çıktığımız bu yolculukta bütün ülke damacılarını ayrıca Kuveyt, Lübnan, Suriye, Katar ve Japon damacılar da dahil olmak üzere Mustafakemalpaşa’da bir araya getirip kucaklaştırmayı ve “Damanın Kırkpınarını” yıllardır gerçekleştirmeye muvaffak olmuş, ülke çapında derneklerin kurulmasını sağlamış, bunlara öncülük etmiş, ayrıca sportif federasyon için girişimlerde bulunmuş ve dama camiası gibi bir topluluğun varlığını kabul ettirmiş bir federasyonuz. 

Bütün bunları camiamız adına gerçekleştirmiş ve daha büyük hedefler planlamakta iken, yeni bir federasyon kurup camiayı ikiye bölmeyi hedefleyen arkadaşlarımızın bu yanlıştan dönmelerini ve tek federasyon altında birleşerek yolumuza, damaya ve camiamıza daha iyi hizmetler sunmak üzere devam etmek tabiidir ki Türk Daması Federasyonu olarak bizlerin de arzu ettiği bir husustur.

Yönetim Kurulu

 

Türk Daması Federasyonu Sitesine Hoşgeldiniz

2000 yılından beri gerçekleştirdiğimiz Uluslararası Türk Daması Şampiyonası, Bursa Mustafakemalpaşa Belediyesi himayesinde sürdürülmektedir. Türk Daması oyunumuzun tarihçesi, kuralları, usta oyuncuların özgeçmişleri, illerimizdeki Dama Derneklerimiz ve bölgesel turnuva bilgilerine web sitemizin ilgili sayfalarında ve 2014 yılında onbeşincisini yaptığımız şampiyona hakkında daha detaylı bilgileri, aşağıda bulabilirsiniz. Fotoğrafları görmek için tıklayınız.


ONBEŞİNCİ “DAMANIN KIRKPINARI” YARIŞMALARININ ARDINDAN

Damanın Kırkpınarı” olarak tanımladığımız “Uluslararası Türk Daması Şampiyonası” her zaman olduğu gibi Bursa Mustafakemalpaşa ilçemizde, bir bayram havası içinde, 29-30-31 Ağustos 2014 tarihine rastlayan günlerde yapıldı.

Ülkemizin muhtelif il, ilçe ve beldelerinden 120 müsabıkın katıldığı 15. cisini kesintisiz olarak idrak ettiğimiz bu yarışma, diğer il ve ilçelere örnek teşkil edecek kadar bir ihtişam içinde sonuçlanmıştır. Özellikle Belediye Başkanımız sayın Sadi Kurtulan’ın yaptığı açılış konuşmasında dile getirdiği, ülke sat’hını kapsayan dostluk ve birlik mesajları büyük bir seyirci ve 120 yarışmacı tarafından coşku ile alkışlanmıştır.

Şahsıma tanınan imkan dahilinde yaptığım konuşmada da vurguladığım gibi güzel insanların ve misafirperver insanların yaşadığı Mustafakemalpaşa’da, halkının teveccühüne ikinci defa mazhar olarak, başkanlık makamına layık görülen Sadi Başkanın Türk Daması camiasına gösterdiği ilgi, sağladığı maddi ve manevi destek 2500 yıllık Dama tarihinde maalesef görülmemiştir. Teşekkür ve şükran kelimeleri, gösterilen ilginin büyüklüğü karşısında kifayetsiz ve aciz kalmaktadır.

Ayrıca sevindirici ve gurur verici bir olay olarak yarışmalarımızı izlemek üzere gelen Bursa Büyükşehir Belediye Spor başkan yardımcısı sayın İlhan Satık beyin teşrifi ile onur duyduğumuzu ifade eder, kendilerine teşekkür ve saygılarımızı sunarız.

Sayın Başkan, konuşmalarınız ve yarışmacılarımıza gösterdiğiniz yaklaşımınız ve yakınlık asla ve kat’a ve hiç bir zaman unutulmayacaktır.

Her şey için teşekkürler ederiz. Sağolun, varolun.

Mustafa Kemalettin Demirbaş

Türk Daması Federasyonu

Yönetim Kurulu Başkanı


 

Haberler

    Yönetim Kurulu Başkanımız  

M. Kemal Demirbaş

    Onursal Başkanımız  

Sadi Kurtulan

2014 Yılı Şampiyonası 

2014 Şampiyona karşılaşmaları tamamlanmıştır.


Soldan sağa : Ogün TANCER (Birinci), Abdulhalik ORAK (İkinci), Sadi KURTULAN (Belediye Başkanımız), İlhan SATIK (Bursa Belediyespor Bşk. Yrd.), Göksel KAYA (Üçüncü)

2013 Yılı Dereceye Girenler

Görünüm
                                                   

2012 Yılı Dereceye Girenler

Görünüm